مقالات

نشانگر باتری ماشین

نشانگر باتری ماشین - تستر باتری و دینام ماشین - اصل ترونیک - تسترونیک
چشمی باتری

نشانگر باتری ماشین

چشمی یا نشانگر باتری ماشین، یک اسید سنج (هیدرومتر) است. این ابزار غلظت الکترولیت داخل باتری را اندازه‌گیری کرده و باتوجه‌به وضعیت آن، به سه رنگ سبز، سفید و قرمز تغییر می‌کند. هیدرومتر عملکرد بسیار ساده‌ای دارد و همین مورد باعث شده کاملا قابل اعتماد نباشد. در برخی موارد اگر هیدرومتر باتری ماشین خراب شده باشد، رنگ باتری برای مدت‌ها ثابت باقی می‌ماند. به‌همین‌خاطر نمی‌توان فقط با رنگ نشانگر باتری اعلام کرد که باتری ماشین خراب یا سالم است. 

اما نشانگر به‌عنوان یک هشدار‌دهنده محسوب می‌شود. زمانی‌که رنگ آن در حالت نامناسب بود، بهتر است برای تعویض باتری اقدام کرد. ناگفته نماند که نشانگر باتری یک آیتم ثابت روی باتری ماشین‌ها است. 

چشمی باتری

بررسی رنگ‌های نشانگر باتری خودرو؛ سفید، سیاه و سبز

نشانگر باتری ماشین که میزان اسیدی بودن باتری را به شما اعلام می‌کند، سه رنگ سفید، سیاه و سبز دارد. هرکدام از این رنگ‌ها نشان‌دهنده وضعیت خاصی هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. ناگفته نماند که در برخی باتری‌ها به جای رنگ سیاه از قرمز استفاده می‌شود، اما همان مفهوم و پیام را دارد. 

اگر قصد خرید باتری دست دوم را دارید، حتما نشانگر را بررسی کرده و به یک تکنسین باتری‌ساز مراجعه کنید. البته خرید یک باتری جدید، پیشنهاد بهتری است؛ زیرا احتمال دارد باتری دست دوم پس از مدت کوتاهی خراب شود. 

چشمی باتری

علت سفید شدن نشانگر باتری ماشین چیست؟

سفید شدن نشانگر باتری ماشین یک زنگ خطر محسوب می‌شود؛ زیرا وضعیت الکترولیت بحرانی است. رنگ سفید روی نشانگر نشان می‌دهد که غلظت الکترولیت کاهش یافته و نزدیک به آب مقطر است. در این وضعیت یعنی اسید داخل الکترولیت کاملا خالی شده و کل اسید جذب پلیت باتری شده است. احتمال دارد نشانگر باتری ماشین سفید شده باشد، اما اتومبیل به‌خوبی استارت می‌زند. در این موقعیت شما باید نسبت به تست کردن و تعویض باتری اقدام کنید؛ زیرا باتری سیلد معمولا الکترولیت کم نمی‌کند، البته اگر دینام سالم باشد. 

نشانگر باتری ماشین - تستر باتری و دینام ماشین - اصل ترونیک - تسترونیک
چشمی باتری

بررسی رنگ سبز در نشانگر باتری خودرو

زمانی که نشانگر رنگ سبز را نشان می‌دهد، یعنی باتری در بهترین وضعیت شارژ قرار دارد. در این حالت میزان غلظت الکترولیت ۱۲۰۸ کیلوگرم بر مترمکعب است. شاید باتری ماشین شما در وضعیت سبز باشد و استارت نخورد؛ بنابراین سبز بودن نشانگر دال بر سالم بودن باطری ماشین نیست؛ بنابراین دلیلش چیست؟

ممکن است استارت ماشین شما خراب شده باشد، صفحات خود باتری خراب باشد و یا حتی هیدرومتر به درستی کار نکند. علاوه‌بر این، احتمال دارد علت استارت نخوردن مشکلی در اتصال دهنده‌ها مثل سرباتری یا کابل‌ها باشند. در این زمان بهتر است به یک باتری ساز مراجعه کنید تا وضعیت ماشین شما را بررسی کرده و علت استارت نخوردن را بگوید. 

چشمی باتری

سیاه بودن نشانگر باتری ماشین؛ باتری نیاز به شارژ دارد

نشانگر شارژ باتری ماشین اگر در حالت سیاه یا قرمز باشد، یعنی باتری الکترولیت از دست نداده، بلکه غلظت آن از ۱۲۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب کمتر شده است. سیاه شدن نشانگر باتری ماشین، به شما هشدار می‌دهد که باتری از نظر میزان شارژ در حالت خوبی نیست و نزدیک به تخلیه است. با تخلیه شدن برق باتری غلظت الکترولیت باتری کم و صفحات باطری اسید بیشتری را جذب می‌کنند. 

در این حالت شاید باتری قابل شارژ باشد و با استفاده از دستگاه شارژ، بتوان باتری را به حالت اولیه برگرداند. اگر نشانگر باتری سیاه است، ممکن است خرابی از دینام باشد یا خودرو برق دزدی داشته باشد. ناگفته نماند اگر ماشین خیلی کم استفاده شود و حدود دو هفته بیشتر بخوابد، چشمی به حالت سیاه تغییر وضعیت می‌دهد. در این زمان اگر روی ماشین دزدگیر نصب باشد، باتری از بین خواهد رفت، چون برق را کاملا تخلیه می‌کند. اگر بازهم باتری مجددا شارژ بگیرد، باتری دچار آسیب شده که نتیجه آن کاهش راندمان کاری و طول عمر باتری است

چشمی باتری

اگر نشانگر باتری سفید است؛ نسبت به تعویض آن اقدام کنید

شانگر سفید باتری زنگ خطری است که می‌گوید عمر باتری شما به پایان رسیده و باید آن را عوض کنید. در حالتی که نشانگر سفید شده، یعنی سطح الکترولیت بسیار پایین است و باید قبل از آسیب به بخش‌های دیگر باتری، تعویض شود. در این زمان شما باید نسبت به تعویض باتری ماشین اقدام کنید.

گارانتی شش ماه اصل ترونیک

تمامی محصولات گروه صنعتی اصل ترونیک دارای گارانتی شش ماهه می باشد  و مشتریان محترم گروه صنعتی اصل ترونیک می توانند با آرامش خاطر از محصولات با کیفیت ما استفاده کنند . 

تستر های باتری و دینام

تستر های باتری و دینام گروه صنعتی اصل ترونیک 

تستر باتری و دینام 3000 - اصل ترونیک - تسترونیک

برای دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

044-3233-7926

0914-941-4288

برای دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

044-3233-7926

0914-941-4288

برای دریافت اطلاعات
و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

044-3233-7926

0914-941-4288

مشاهده ویدئوی توضیحات محصولات

کانال آپارات اصل ترونیک

لوگوی آپارات اصل ترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *