مقالات, مقالات باتری و تستر باتری

تستر باتری و انواع آن

تستر باتری و انواع آن - اصل ترونیک

تستر باتری و انواع آن

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های پزشکان این است که هر فرد سالم، طی فواصل منظمی آزمایش چکاپ دهد. باتری های اتومبیل هم یکی از قطعاتی است که نیاز به بررسی و بازبینی دوره‌ای دارد. آزمایش‌های مختلف چکاپ موجب می‌شوند که اگر در مرحله آغاز یک بیماری خاص هستیم، خیلی زود متوجه شده و برای پیشگیری و درمان اقدام کنیم. ماشین هم مانند انسان نیازمند آزمایش‌های مختلف و چکاپ دوره‌ای است تا اختلال‌های جزئی آن مشخص شود و قبل از اینکه به مراحل حاد برسد، رفع شود. تست باتری ماشین یکی از آزمایش‌هایی است که سالی دو بار باید انجام شود. در این مقاله  به روش‌های مختلف تست باتری خودرو پرداخته‌ایم؛ همراه ما باشید.

اهمیت تست باتری ماشین - تست باتری - تستر باتری - باتری خودرو - تست باتری ماشین - اصل ترونیک

اهمیت تست باتری ماشین

باتری ماشین قطعه بسیار مهمی از ماشین شما است. یکی از وظایف اصلی باتری این است که  هنگام روشن شدن موتور ماشین، جریان برق را فراهم کند. علاوه بر این، زمانی که موتور ماشین خاموش است،  باتری ماشین  می تواند جریان برق را برای دستگاه های مختلف ماشین شما فراهم کند. به عنوان مثال، ضبط صوت، دزدگیر خودرو و دیگر وسایل. هنگامی که موتور ماشین خاموش است. البته تمام این موارد بستگی به سطح نرمال شارژ باتری خودرو دارد. شما باید سالیانه دو بار سطح شارژ باتری خودرو را بررسی کرده و در صورت لزوم آنرا به موقع شارژ کرده یا  باتری خودرو را تعویض کنید. برای نیاز به بررسی سطح شارژ باتری ماشین نیاز به یک ولت سنج دارید.

تستر باتری چیست ؟

باتری یک قطعه شیمیایی می باشد که توانایی تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی را دارا می باشد، بنابراین می توان از آن برای تامین انرژی الکتریکی تجهیزات بدون اتصال به برق استفاده کرد.

ظرفیت و ولتاژ باتری مهم ترین مشخصه های باتری می باشند. ظرفیت باتری را با آمپر ساعت (Ah) نشان می دهند و در واقع نشان دهنده مدت زمانی می باشد که باتری می تواند تجهیز را تغذیه کند که این مدت به مقدار آمپری که تجهیز می کشد وابسته می باشد. یعنی به عنوان مثال یک باتری 20 آمپر ساعت می تواند یک تجهیزی را که 10 آمپر جریان می کشد، 2 ساعت و تجهیز دیگری را که 5 آمپر جریان می کشد را 4 ساعت تغذیه کند.

کاربران اصل ترونیک این محصولات را نیز پسندیده اند :

انواع تستر باتری

انواع مختلفی از تسترهای باتری وجود دارد که هر کدام برای انواع و اندازه های مختلف باتری مناسب است. برخی از رایج ترین انواع در زیر شرح داده شده است :

دستگاه تست باتری الکترونیکی

از تسترهای باتری الکترونیکی و دیجیتال برای آزمایش ظرفیت باتری باقی مانده استفاده می شود.

اکثر مدل های دیجیتالی دارای صفحه نمایش LCD هستند که نتیجه تست باتری را در قالبی واضح و آسان برای خوانش ارائه می دهد. بسته به مدل خاص ، اغلب به شکل میله یا نمودار نمایش داده می شود ، این امر خوانش و تجزیه و تحلیل سریع نتایج آزمایش را از طریق رابط کاربر پسند امکان پذیر می کند.

دستگاه تستر باتری داخلی

تستر باتری خانگی یا داخلی معمولاً برای باتری های استوانه ای قابل شارژ شامل باتری های AA ، باتری های AAA و باتری های 9V PP3 استفاده می شود.

شیمی متداول باتری شامل قلیایی ، NiCd و Li-ion است. این نوع شیمی استاندارد اکثر باتری های خانگی روزمره شامل باتری های ذکر شده در بالا و انواع باتری های اضافی مانند باتری C و باتری D را پوشش می دهد. یک تستر معمولی باتری داخلی برای آزمایش ترکیبی از این انواع باتری ، اگر نه همه آنها ، مناسب خواهد بود

تستر باتری یونیورسال

تسترهای باتری یونیورسال برای استفاده با باتری ها در اندازه های مختلف مناسب هستند. مشابه تسترهای باتری داخلی ، آنها عمدتا برای باتری های استوانه ای استفاده می شوند.

با این حال ، برخی از تسترهای ولتاژ می توانند انواع زیادی از باتری های اندازه مختلف را آزمایش کنند ، از باتری های دکمه ای کوچکتر گرفته تا باتری های بزرگتر صنعتی و خودرویی.

تستر باتری خودرو

تسترهای باتری خودرو برای استفاده با باتری های سرب اسید در نظر گرفته شده است. این تسترها به باتری های خودرو متصل می شوند تا نشان دهنده وضوح سلامت ، وضعیت و ولتاژ خروجی باتری باشد.

تسترهای باتری برای کاربردهای خودرو مهم هستند. تعیین وضعیت باتری های خودرو و شارژ باتری بسیار مهم است زیرا جریان های زیادی در هنگام راه اندازی کشیده می شوند. برای اطمینان از شرایط تست ایمن ، قبل از استفاده باید اطمینان حاصل کنید که دستگاه تستر شما با باتری های سرب اسید سازگار است.

تستر باتری برای باتری های کوچک

با استفاده از باتری های کوچکتر ، ولتاژ می تواند نسبت به تخلیه باتری نسبتاً ثابت بماند. در نتیجه ، این بدان معناست که آزمایش یک باتری کوچک با مولتی متر دیجیتال استاندارد دشوار است. در عوض ، بررسی دقیق طول عمر باتری با استفاده از دستگاه تستر باتری اصل ترونیک بسیار آسان تر است.

بسته به مدل خاص ، تسترهای باتری برای باتری های کوچک معمولاً با باتری های 12 ولت ، باتری AA ، باتری های قلیایی و انواع دیگر قابل استفاده است. تستر باتری AA دیجیتال برای مصارف خانگی ایده آل خواهد بود و این دستگاه ها معمولاً با چندین نوع مختلف باتری کوچک نیز سازگار هستند.

گارانتی شش ماه اصل ترونیک

تمامی محصولات گروه صنعتی اصل ترونیک دارای گارانتی شش ماهه می باشد  و مشتریان محترم  اصل ترونیک می توانند با آرامش خاطر از محصولات با کیفیت ما استفاده کنند . 

برای خرید محصول ، دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

0914-987-0064

0914-941-4288

برای خرید محصول ، دریافت اطلاعات و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

0914-941-4288

0914-987-0064

برای خرید محصول ، دریافت اطلاعات
و مشاوره تخصصی با ما تماس بگیرید

0914-987-0064

0914-941-4288

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *